A Justitia Regnorum Fundamentum díjjal kitüntetett Mayer Éva laudációja - NJBH
null A Justitia Regnorum Fundamentum díjjal kitüntetett Mayer Éva laudációja
Mayer Éva méltatása
JUSTITIA REGNORUM FUNDAMENTUM-díj
átadása alkalmából
Mayer Éva újságírót a Justitia Regnorum Fundamentum-díj idei díjazottjaként köszöntjük. A díjat kiemelkedő újságírói, szerkesztői és kultúraszervezési tevékenysége elismeréseként veheti át, hiszen immár 55 éve fáradhatatlanul, kiváló szakértelemmel és empátiával segíti a nemzetiségi kulturális jogok érvényesülését. A díj egyben a hazai német nemzetiségi újságírás és audiovizuális média elmúlt évtizedeinek elismerése is, amelynek a díjazott számtalan módon része és aktív alkotója is volt.
Mayer Éva Szekszárdon született magyarországi német család gyermekeként. Büszkén vállalt nemzetiségi származása és a közösségéért való folyamatos tenni akarás gyermekkorától kezdve meghatározta életét. Középiskolai tanulmányait a budapesti Eötvös József Gimnázium német nemzetiségi tagozatán végezte. Az iskolában és a kollégiumban sokszínű közösség várt rá, itt ismerte meg későbbi kollégáinak egy részét is. 1962-től jogi tanulmányokat folytatott a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán, végül azonban az élet az írás, kommunikáció és a nemzetiségi közössége érdekében végzett munka területére vezette.
Újságírói pályája 55 évvel ezelőtt vette kezdetét. Az 1957-ben alapított és azóta is a hazai német média központi elemének számító Neue Zeitung nemzetiségi hetilapnak 1963-ban vált a munkatársává. Közel 28 éven át tudósított az újságban a magyarországi németek hétköznapjairól és ünnepeiről, illetve készített interjúkat kiemelkedő személyiségekkel. Egykori főszerkesztője szerint mindig elhivatottan dolgozott és nagy empátiával közelítette meg a legkülönbözőbb témákat. A Magyar Televízió Pécsi Körzeti Stúdiója által 1978-ban indított, a magyarországi németek heti rendszerességgel megjelenő közéleti televíziós magazinja az Unser Bildschirm számára is rendszeresen forgatott anyagokat, elsősorban magyarországi német művészekről készített portréfilmeket az 1990-es években.
A Barátság című folyóiratot Ember Máriával közösen 1994-ben alapította, azzal a céllal, hogy az egyes nemzetiségi közösségek történelmére, hagyományaira és kultúrájára vonatkozó ismeretek közlésével elősegítsék a különböző népcsoportok közötti megértést, elfogadást a soknemzetiségű hazánkban. A folyóirat Magyarország egyetlen olyan, évente hat alkalommal megjelenő lapja, amely valamennyi nemzetiség jelentősebb ünnepeiről, rendezvényeiről beszámol, valamint válogatást közöl képzőművészeti és irodalmi alkotásokból, aktuális összművészeti és tudományos teljesítményekből is. Emellett fontos szerepe van a kisebbségpolitikai közélet alakításában is, hiszen a nemzetiségeket érintő állami intézkedésekkel kapcsolatban, különösen a jogszabályok, rendelkezések megjelenése kapcsán megszólaltat politikusokat, köztisztviselőket és nemzetiségi szakembereket is, ezzel gyakorlati segítséget nyújtva a jogalkalmazók számára is. A folyóirat rendszeresen eljut a magyarországi nemzetiségekhez éppúgy, mint a többségi közösséghez és a határon túli magyarokhoz, hozzájárulva ezzel az Európai Unió inkluzív társadalomépítéssel és az interkulturális kompetenciák fejlesztésével kapcsolatos ajánlásának megvalósulásához.
A Barátság, létezésének huszonnégy éve alatt márkanévvé vált, európai színvonalú nemzetiségi újságnak és alkotóműhelynek tekinthetjük. A szerkesztőség 1995-ben a Nyitott Társadalom Alapítványtól Soknemzetiségű Társadalom díjat, 2003-ban Kisebbségekért díjat nyert.
„Sose felejtsük el, honnan jövünk” szól Mayer Éva mottója, amelyet eddigi pályafutása során mindig szem előtt tartott: számára a nemzetiségek támogatása és képviselete a legfontosabb és legnemesebb cél. Ennek köszönhető, hogy újságírói tevékenysége mellett egész élete során aktív szerepet vállalt a magyarországi németek közéletében is. 1994 és 2010 között az Újbudai Német Nemzetiségi Önkormányzat képviselője, 1995-től 2010-ig tagja és elnöke volt a Fővárosi Német Önkormányzatnak, valamint szintén 1995-től hét éven át tagja volt a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata Közgyűlésének. Sokrétű tevékenysége során számos rendezvény és egyesület kezdeményezője volt, így alapító tagja a Magyarországi Német Írók és Művészek Szövetségének, valamint elnöke a budapesti Német Óvoda és Iskola Egyesületnek.
Jelenleg a Barátság folyóirat főszerkesztője, 2017 óta pedig a Neue Zeitung Alapítvány ügyvezetője.
Fáradhatatlan munkájában éppúgy, mint magánéletében férjére, Bajtai Lászlóra mindig támaszkodhatott.
Magas színvonalú újságírói, kulturális és a hazai német közösséget segítő munkájáért számos rangos elismerésben részesült. 2011-ben „Budapesti németségéért” díjat, 2012-ban a Magyar Újságírók Országos Szövetségének „Arany toll” életműdíját, 2013-ban a „Magyarországi Német Médiadíjat” vehetett át. 2014-ben a Magyarországi Német Önkormányzatok Napján, gálaműsor keretében tüntették ki a „Magyarországi Németségért Arany Dísztűvel – Ehrennadel in Gold für das Ungarndeutschtum”, a magyarországi németség legmagasabb elismerésével.
Az alapvető jogok biztosa és a Magyarországon élő nemzetiségek jogainak védelmét ellátó biztoshelyettes személyes nagyrabecsülésük mellett a Justitia Regnorum Fundamentum díjjal is szeretnék elismerni Mayer Éva a magyarországi nemzetiségi közösségek, elsősorban pedig a német nemzetiség érdekében végzett több évtizedes munkáját és a nemzetiségi kulturális jogok érvényesülése területén kifejtett kiemelkedő szakmai tevékenységét. Az elismerés egyúttal mindazoknak a pályatársaknak is szól, akik fáradhatatlanul dolgoztak és munkálkodnak napjainkban is a hazai nemzetiségi közösségek életének bemutatása és a kölcsönös megismerés, valamint elfogadás megteremtése érdekében.
A kitüntetéshez szívből gratulálunk, munkájához további sikereket kívánunk Önnek!
Budapest, 2018. június 29.
Székely László és Szalayné Sándor Erzsébet