null A börtönökben elkövetetet öngyilkosságokról

Öngyilkosságok a hazai börtönökben

 

Öngyilkos lett egy előzetes letartóztatott a Váci Fegyház és Börtönben, ahol pedig az ombudsman egy korábbi helyszíni ellenőrzésének megállapításai szerint a vezetők átgondolt, következetes munkával igyekeznek biztosítani a fogvatartottak megfelelő elhelyezését, élelmezését, ruházati és egészségügyi ellátását, munkáltatását, a büntetés céljával nem ellentétes jogaik gyakorlását.

A magyarországi börtönökben évente kevesebb, mint tíz fogvatartott vet önkezével véget életének. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, Szabó Máté a tavaly tavasz óta tartó helyszíni vizsgálatsorozatán felmérte azokat a körülményeket is, amelyek miatt a börtönben nagyobb az öngyilkosság kockázata: a fogvatartottakat falak és rácsok választják el a külvilágtól, az általános egészségügytől és a civil szervezetektől, az öngyilkossági hajlamot erősíti a letartóztatási sokk, az intézetek telítettsége, egyes lelki-pszichológiai tényezők. Különlegesen veszélyes, ha a fogvatartottat elkülönítik, illetve ha kevés az amúgy is túlterhelt és alultervezett létszámú személyzet, különösen éjszaka vagy hétvégén.

A biztos tapasztalatai szerint emiatt gyakori a börtönökben az öngyilkossági kísérlet, de a legtöbb próbálkozás nem végzetes, mert az arra hajlamosnak tartottakra a személyzet különösen figyel. Szabó Máté mégis megfogalmazott néhány észrevételt és javaslatot. Pálhalmán, Kalocsán, Veszprémben, a budapesti Venyige utcában, Tiszalökön a szükségestől elmarad az állomány létszáma. A mélykúti intézetben a közelmúltban másodszor is vizsgálódott, de még mindig kevésnek ítélte meg a nevelők számát. A fiatalkorú fogvatartottak tököli bv. intézetében a biztos szerint nem elegendő a két pszichológus és több éjszakai felügyelőre volna szükség. Tiszalökön, Egerben egyáltalán nem volt pszichológus. A fiatalkorúak szirmabesenyői intézetében a pszichológus mellett a neurológus szakorvos is hiányzott. A váci börtönben több pszichológust kellene alkalmazni és itt sürgős lenne az üres szakorvosi státusz betöltése is. A biztos csaknem hasonló problémát talált Baracskán is. Veszprémben az egyetlen pszichológust csak napi négy órában foglalkoztatták, az igazságügyi megfigyelő és elmegyógyintézetben pedig a létszámstop tette lehetetlenné az ápolók számának növelését. Ez utóbbi intézetben gond a pszichiáterek magas életkora is.

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa mindezek alapján javasolta, hogy a problémákat a személyzet és az orvosok létszámának növelésével orvosolják. A címzettek ezzel elvben egyetértettek, azonban a költségvetési lehetőségekre hivatkozva nem mindenhol tettek eleget maradéktalanul az ombudsmani ajánlásoknak. Mégis, Egerben és Kalocsán maximálisan, Pálhalmán és Veszprémben részben megvalósultak a biztos javaslatai. Másutt vagy egyáltalán nem történt semmi, vagy a biztos ígéretet kapott azok teljesítésére, és van, ahol az ajánlásaira vonatkozó válaszadás határideje még nem telt le. Az illetékes miniszter egyetértett a biztossal abban is, hogy az új bv. kódexben rögzíteni kell a fiatalkorúak büntetés-végrehajtási intézetei személyi állományának létszámát.